Witold
Rowicki

aktualności

 • Album jubileuszowy

  W 100-lecie urodzin i 25-lecie śmierci Witolda Rowickiego – wybitnego polskiego dyrygenta – Polskie Nagrania i Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przygotowały wspólne wydanie jubileuszowego album 5 CD z nagrań Rowickiego – z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR). Album ten został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne” priorytet „Muzyka”.

 • Poranek symfoniczny NOSPR

  19 października o godz. 12:00 w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się specjalny koncert w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci Witolda Rowickiego.

 • Konferencja naukowa na UMFC w Warszawie

  1 października na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana “Witold Rowicki – w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci”. Została ona zorganizowana przez Katedrę Dyrygentury Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki a sfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 • Złożenie kwiatów na grobie Witolda Rowickiego

  1 października 2014 roku, dokładnie w 25. rocznicę śmierci Witolda Rowickiego złożono kwiaty na grobie Artysty na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Obecni byli przedstawiciele Filharmonii Narodowej, delegacja z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Rodzina Maestro i Jego Przyjaciele.

 • PSM I st. w Żywcu otrzymała imię Witolda Rowickiego

  24 września Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Żywcu otrzymała imię Witolda Rowickiego. Wybór miejsca jak i Patrona nie są przypadkowe. To właśnie w Żywcu Dyrygent spędził lata szkolne: ukończył tam Szkołę Powszechną im. H. Kołłątaja oraz Gimnazjum im. M. Kopernika. O tym, że właśnie ta placówka będzie nosić imię Artysty zadecydowało szerokie gremium: Ministerstwo Kultury, władze miasta Żywca i Powiatu Żywieckiego, rodzina Dyrygenta, jak i cała społeczność szkolna.

 • Wydarzenia Jubileuszu Witolda Rowickiego jesienią 2014 roku

  Jubileuszowy Rok Witolda Rowickiego już w połowie. Przed nami jeszcze kilka ważnych uroczystości, które już teraz chcielibyśmy zapowiedzieć.

 • Kilka ciepłych słów

  Od momentu uruchomienia portalu poświęconego Witoldowi Rowickiemu ze wszystkich stron świata spływają do nas podziękowania, gratulacje i ciepłe słowa będące wyrazem uznania dla naszej pracy. Cieszymy się, że stworzony przez nas portal spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem i że zaglądają do niego nie tylko nasi przyjaciele z branży muzycznej ale wszyscy Ci, których zafascynowała postać Dyrygenta. Gorąco zachęcamy do dalszego wyrażania opinii i przesyłania innych informacji dotyczących osoby Witolda Rowickiego. Zaś autorom poniższych słów gorąco dziękujemy.

 • Witold Rowicki – portret wielokrotny

  Z okazji roku jubileuszowego Witolda Rowickiego Polskie Radio Program 2 przygotowało również cykl audycji poświęcony Dyrygentowi.

 • O Witoldzie Rowickim w Tok FM

  Uroczysta inauguracja roku Witolda Rowickiego wzbudziła wiele emocji. Tym większą popularnością cieszy się wydana na tę okazję publikacja „Zapiski Dyrygenta” pióra Maestro. Książka doczekała się już kilku recenzji, reklamowaną ją również w rozmaitych mediach. My polecamy Państwu audycję Cezarego Łasiczki, dziennikarza TOK FM „OFF Czarek”.

 • Portal o Rowickim na stronach Polskiego Radia

  Witold Rowicki w Polskim Radiu to nowy, specjalny dział poświęcony Dyrygentowi wyodrębniony na stronach tej instytucji.

 • Relacja filmowa z uroczystej inauguracji roku Witolda Rowickiego

  21 lutego 2014 pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego uroczyście zainaugurowano jubileusz 100-lecia urodzin Witolda Rowickiego.

 • Anna S. Dębowska
  Jak się robi muzykę? Dwie książki do czytania z Filharmonią Narodową w tle

  26 lutego minęła setna rocznica urodzin Witolda Rowickiego, jednego z największych polskich dyrygentów. Ukazały się właśnie jego zapiski, a FN wydała kronikę tras koncertowych po świecie.

 • Witold Rowicki w Ruchu Muzycznym

  Kilkanaście stron Ruchu Muzycznego nr 2 / 2014 poświecono postaci Witolda Rowickiego.

 • Podziękowania i relacja z Bambergu

  Mail przesłany przez Dyrektora Bamberger Symphoniker Christiana Schmoeldera do wnuczki Witolda Rowickiego Agnieszki Pyrich.

 • Happy birthday
  Witold

  Mail przesłany przez koncertmistrza Bamberger Symphoniker Waltera Forcherta do wnuczki Witolda Rowickiego Agnieszki Pyrich.

 • Witold Rowicki In Memoriam

  Wszystkim zainteresowanym postacią Witolda Rowickiego polecamy nowe wydawnictwo „Witold Rowicki in memoriam”. Obok kalendarium życia i działalności artystycznej Dyrygenta zawiera płytę CD z nagraniem koncertu zarejestrowanego 3 kwietnia 1967 w Town Hall w Huddersfield (Wielka Brytania).

 • Uroczysta inauguracja roku Witolda Rowickiego

  Warszawa, Filharmonia Narodowa

  21 i 22 lutego b.r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, odbyły się uroczyste koncerty upamiętniające 100. rocznicę urodzin Witolda Rowickiego. Koncert poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego o Dyrygencie „Cień pod kamieniem” w reżyserii Tomasza Dobrowolskiego zrealizowanego przez WFDiF.

 • Emisja filmu „Cień pod kamieniem” w reż. Tomasza Dobrowolskiego w TVP KULTURA

  Poniedziałek, 24 lutego 2014, godz. 8:50
  Poniedziałek, 24 lutego 2014, godz. 17:00
  TVP KULTURA

  „Cień pod kamieniem” to filmowy portret Witolda Rowickiego – polskiego dyrygenta, dyrektora artystycznego Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest to opowieść o jedynym Polaku, którego można odnaleźć w antologii najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.

 • Koncerty w Bambergu w 100. rocznicę urodzin Witolda Rowickiego

  Sobota, 22 lutego, godz. 20:00
  Niedziela, 23 lutego, godz. 17:00
  Konzerthalle Bamberg, Joseph-Keilberth-Saal
 • Promocja książki Witolda Rowickiego „Zapiski Dyrygenta”

  21 lutego, godz. 19:30
  Warszawa, Filharmonia Narodowa

  Po 25 latach od śmierci Witolda Rowickiego, jednego z najwybitniejszych mistrzów batuty XX wieku, światło dzienne ujrzały wreszcie jego przemyślenia, podsumowania doświadczeń, a także filozoficzne rozważania na temat muzyki. Były one spisywane przez Niego w postaci notatek ułożonych w tematyczne działy. Jedenaście odrębnych rozdziałów książki tworzy interesującą i spójną całość.

 • Koncert w 100. rocznicę urodzin Witolda Rowickiego
  Wielkie symfonie – Wielkie koncerty skrzypcowe

  Piątek, 21 lutego 2014, godz. 19:30
  Sobota, 22 lutego 2014, godz. 18:00
  Warszawa, Filharmonia Narodowa