foto (1)

Wydarzenia Jubileuszu Witolda Rowickiego jesienią 2014 roku


13 czerwca 2014


Jubileuszowy Rok Witolda Rowickiego już w połowie. Przed nami jeszcze kilka ważnych uroczystości, które już teraz chcielibyśmy zapowiedzieć.


ŻYWIEC - 24 września 2014

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Żywcu otrzyma imię Witolda Rowickiego. Wybór patrona – polskiego dyrygenta, pedagoga, organizatora życia muzycznego oraz propagatora muzyki, został w pełni przemyślany oraz zaakceptowany przez całą społeczność szkolną. To szczególne wyróżnienie dla Szkoły, tym bardziej, że lata szkolne dyrygent spędził w Żywcu; ukończył Szkołę Powszechną im. H. Kołłątaja oraz Gimnazjum im. M. Kopernika.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Żywcu to miejsce wyjątkowe na mapie regionu. Jej Uczniowie wyróżniają się talentem i profesjonalnym warsztatem muzycznym: biorą udział w przesłuchaniach i konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W ramach współpracy międzynarodowej Szkoła nawiązała kontakty ze szkołami muzycznymi w Niemczech, na Węgrzech oraz na Słowacji. Placówka oprócz działalności dydaktycznej pełni również rolę animatora życia kulturalnego. Bierze udział w życiu kulturalnym miasta poprzez organizowanie koncertów środowiskowych, karnawałowych, recitali, audycji muzycznych czy popisów klasowych. Aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym regionu, w tym podejmowanie różnego typu przedsięwzięć muzycznych szeroko dostępnych dla publiczności, to jeden z aspektów realizowanej przez Szkołę misji upowszechniania kultury.

Uroczystościom związanym z nadaniem imienia Witolda Rowickiego Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Żywcu będzie towarzyszył specjalny koncert oraz wystawa.

WARSZAWA - 1 października 2014

Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Witoldowi Rowickiemu w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci Mistrza. Wykłady poprowadzą zaproszeni goście ze środowiska muzycznego. Konferencji towarzyszyć będzie tematyczna wystawa przygotowana przez Bibliotekę Narodową. Zaprezentowany zostanie także film dokumentalny o Witoldzie Rowickim pt. “Cień pod kamieniem” w reżyserii Tomasza Dobrowolskiego. W ramach uroczystości uczestnicy złożą wieniec na grobie Witolda Rowickiego na Cmentarzu Powązkowskim. Na zakończenie konferencji odbędzie się symboliczny koncert dedykowany pamięci Witolda Rowickiego. Szczegółowy program i lista uczestników konferencji będą znane w późniejszym terminie. 

KATOWICE - 19 października 2014

W obchody 100. rocznicy urodzin i 25. rocznicy śmierci Maestro włącza się także NOSPR, którego założycielem po wojnie (WOSPR) był Witold Rowicki. Dyrygent był także szefem tego zespołu do momentu powrotu Grzegorza Fitelberga do kraju. We wspaniale dobranym programie koncertu usłyszymy Toccatę z Suity op. 10 na orkiestrę symfoniczną Bolesława Szabelskiego. Utwór ten Witold Rowicki po raz pierwszy wykonał w 1948 roku, później zaś wykonywał go wielokrotnie za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i ZSRR. Zabrzmi również Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową Dymitra Szostakowicza, wykonany wcześniej pod batutą Maestro przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej w 1959 roku oraz „Krzesany” Wojciecha Kilara, o którym Witold Rowicki mówił, że jest "mieszanką wybuchową, która po kilkunastu minutach rozrywa entuzjazmem najgrubszą skorupę uprzedzeń do nowości. Doświadczyłem tego wszędzie gdzie wykonywałem Krzesanego - i jest to wyjątek z wyjątków" (Witold Rowicki "Zapiski Dyrygenta"). Wśród solistów pianistka Beata Bilińska oraz trębacz Stanisław Dziewior. Za pulpitem dyrygenckim Michał Klauza. Początek o godz. 12:00. Tego dnia melomani będą mogli obejrzeć również wystawę dedykowaną Witoldowi Rowickiemu.