Relacja z III Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego "Witold Rowicki In Memoriam"
W dniach 24-26 października 2018 roku odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Rowickiego oraz Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Witold Rowicki in Memoriam". Skierowany był on do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.


W jury zasiedli prof. Paweł Radziński – Przewodniczący (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Bartosz Bryła (Akademia Muzyczna w Poznaniu), prof. František Novotný (Akademia Sztuk Muzycznych w Brnie), prof. Serguei Mesropian (Uniwersytet UEH w Moskwie), prof. Savva Fatkulin (Centro Superior Educación Musical Katarina Gurska w Madrycie).

W Konkursie brali udział skrzypkowie w 2 kategoriach wiekowych:

Grupa A – uczniowie w wieku do lat 14 lat

Grupa B - uczniowie w wieku od 15 lat do 19 lat

W grupie pierwszej rywalizowało 18 osób, natomiast w grupie drugiej 12 osób. Młodzi artyści przyjechali do Żywca z różnych stron świata, m.in. z Berlina, Madrytu, Singapuru, Warszawy, Hannoveru, Poznania, Grodziska Mazowieckiego, Gdańska, Kielc, Krakowa, Gniezna, Danii, Norwegii. Przesłuchania konkursowe trwały dwa dni i miały charakter publiczny.

W grupie A wyniki przedstawiały się następująco. Grand Prix otrzymała Diana Borchardt z International School Hannover Region. I miejsce ex aequo - Andrei Slobodyanyuk z Mandeville Conservatory of Music Singapore oraz Lill Szeflinski z Musikk- og Kulturskole w Ålesund w Norwegii. II miejsce zajęła Zofia Catalano z Warszawskiego Centrum Suzuki. III miejsce - Marianna Pazhik z ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie. Jury postanowiło także przyznać kilka wyróżnień. Otrzymali je Julian Andres Thomas z Ensenanza Musical Katarina Gurska w Madrycie, Weronika Kuta z PSM I st. im. T. Bairda w Grodzisku Mazowieckim, Gabriela Tarkowska z PSM I st. im W. Lutosławskiego w Pruszkowie oraz Zuzanna Wójtowicz z OSM I st. im. I. Paderewskiego w Krakowie.

W grupie B jury postanowiło przyznać następujące nagrody. I miejsce ex aequo zajęli Hanna Pozorska z OSM I I II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Alberto Sanz Rivera z Ensenanza Musical Katarina Gurska w Madrycie. II miejsca nie przyznano. III nagroda powędrowała do Franciszka Wesołowskiego z OSM I I II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Wyróżnienia trafiły do Julii Błachuty z PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie oraz Teng Xu I z Bach-Gymnasium w Berlinie.

Trzecia edycja Konkursu została sfinansowana przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie przy partycypacji Starostwa Powiatowego w Żywcu i Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej w Żywcu. Sponsorem nagród dla laureatów Konkursu była m.in. wnuczka Witolda Rowickiego Pani Agnieszka Pyrich (Prezes Firmy Konsbud Audio), która ufundowała nagrody finansowe i rzeczowe.