foto (23)

PSM I st. w Żywcu otrzymała imię Witolda Rowickiego


27 października 2014


24 września Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Żywcu otrzymała imię Witolda Rowickiego. Wybór miejsca jak i Patrona nie są przypadkowe. To właśnie w Żywcu Dyrygent spędził lata szkolne: ukończył tam Szkołę Powszechną im. H. Kołłątaja oraz Gimnazjum im. M. Kopernika. O tym, że właśnie ta placówka będzie nosić imię Artysty zadecydowało szerokie gremium: Ministerstwo Kultury, władze miasta Żywca i Powiatu Żywieckiego, rodzina Dyrygenta, jak i cała społeczność szkolna.


Uroczystość zaszczycili znamienici goście. Wśród nich: rodzina Witolda Rowickiego; Maksymilian Celeda – przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Andrzej Zieliński – Starosta Powiatu Żywieckiego, Antoni Szlagor – Burmistrz Miasta Żywca; Alina Kantorska-Biegun – Zastępca Dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Małgorzata Pawlik – Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żywcu. Obecni byli również Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele związani ze Szkołą a także przedstawiciele lokalnych mediów. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Starosta Żywiecki oraz Burmistrz Miasta Żywca.

Program ceremonii był niezwykle bogaty i różnorodny. Na początek goście mogli obejrzeć film „Cień pod kamieniem” w reż. Tomasza Dobrowolskiego, przybliżający postać słynnego Artysty. Odczytano także specjalny dekret Ministerstwa Kultury potwierdzający nadanie PSM w Żywcu imienia Witolda Rowickiego. Głos zabrali także poszczególni goście. Wyrażano wielką radość i dumę z powodu pozyskania przez placówkę tak znakomitego Patrona. Potwierdzano także unikatowość samego miejsca i wyjątkowe zaangażowanie Dyrektor Jolanty Tomas w przygotowanie i przebieg całej uroczystości.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.

Na zakończenie uroczystości goście mogli wysłuchać specjalnego koncertu przygotowanego przez artystów Filharmonii Narodowej. Leszek Wachnik (pierwszy fagocista i solista orkiestry FN w Warszawie) i Grzegorz Gorczyca (pianista Orkiestry FN) wykonali jedną z kompozycji Witolda Rowickiego. Trzyczęściowy „Koncert na fagot” spotkał się z gorącym przyjęciem i burzą oklasków. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono wszystkich na zwiedzanie wystawy o Patronie przygotowanej przez Bibliotekę Narodową.

Pozostaje życzyć Nauczycielom i Uczniom Szkoły aby Witold Rowicki był dla nich nie tylko autorytetem ale i wzorem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej oraz galerii zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia. Autorem filmu jest Jerzy Duda. Autorem zdjęć – Krzysztof Fiołek.

 
foto (23)