foto (14)

Poranek symfoniczny NOSPR


27 października 2014


19 października o godz. 12:00 w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się specjalny koncert w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci Witolda Rowickiego.


Koncert poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego przez WFDiF „Cień pod kamieniem” w reż. Tomasza Dobrowolskiego, przed którą o życiu i znaczeniu Witolda Rowickiego w dziejach muzyki światowej XX wieku słowo wstępne wygłosił redaktor Programu 2 Polskiego Radia Marcin Majchrowski. Wypełnioną po brzegi salę powitała dyrektor NOSPRu Joanna Wnuk-Nazarowa, w ciepłych słowach wyjaśniając rocznicowy charakter koncertu, jak i znaczenie Witolda Rowickiego dla stworzenia w Katowicach Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia.

W programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów, których twórczość Artysta szczególnie cenił i promował. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dyrygował Michał Kluza. Jako soliści wystąpili: Beata Bilińska (fortepian) i Stanisław Dziewior (trąbka). Na zakończenie koncertu Wnuczka Witolda Rowickiego w imieniu rodziny Dyrygenta, w dowód uznania wręczyła koncertmistrzowi orkiestry okolicznościowy medal wydany z okazji 100. rocznicy urodzin Maestro z podziękowaniami dla zespołu NOSPR.

Po koncercie gościom umożliwiono zwiedzanie nowej siedziby zespołu NOSPRu, a oprowadzającym był sam Tomasz Konior, architekt unikalnego na skalę światową obiektu.

Wszyscy chętni mogli też podziwiać wystawę we foyer przedstawiającą sylwetkę Witolda Rowickiego oraz jego wpływ na powojenne losy muzyki w Polsce i Europie. Ekspozycję Biblioteki Narodowej przygotowali: Marcin Jaworowicz, Ewa Korzeniowska oraz Monika Lipska.

Program koncertu:

Bolesław Szabelski
Toccata z Suity op. 10 na orkiestrę symfoniczną

Dymitr Szostakowicz
I Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową op. 35

Wojciech Kilar
Poemat symfoniczny „Krzesany”
foto (14)