foto (1)

Emisja filmu „Cień pod kamieniem” w reż. Tomasza Dobrowolskiego w TVP KULTURA


Poniedziałek, 24 lutego 2014, godz. 8:50
Poniedziałek, 24 lutego 2014, godz. 17:00

TVP KULTURA

„Cień pod kamieniem” to filmowy portret Witolda Rowickiego – polskiego dyrygenta, dyrektora artystycznego Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest to opowieść o jedynym Polaku, którego można odnaleźć w antologii najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.


Witold Rowicki założył po wojnie dwie najlepsze polskie orkiestry, sprowokował zainteresowanie świata dla polskiej muzyki współczesnej, wprowadził Orkiestrę Filharmonii Narodowej do światowego obiegu koncertowego. Potrafił wywoływać długie i żywe owacje w Paryżu, Londynie, Wiedniu. Był twórcą wielkich interpretacji powstałych z pasji, intuicji i doświadczeń. Jego odświeżające pomysły i siła osobowości nie burzyły muzycznych tradycji, tylko nadały im nowy sens.

Widz, wraz z bohaterem, odbywa sentymentalną i metafizyczną podróż po świecie pełnym kontrastów i przeciwieństw: przez Tajgę, Japonię, Australię, Indie, Europę zachodnią i USA. Podróż ta odkrywa świat pełen pasji, marzeń i rozterek bohatera zdeterminowanego koniecznością dokonywania wyborów estetycznych i etycznych.Reżyseria i scenariusz: Tomasz Dobrowolski
Operator dźwięku: Tomasz Dukszta
Montaż: Anna Krasowska
Czas: 50'
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny