foto (5)

Album jubileuszowy


01 lutego 2015


W 100-lecie urodzin i 25-lecie śmierci Witolda Rowickiego – wybitnego polskiego dyrygenta – Polskie Nagrania i Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przygotowały wspólne wydanie jubileuszowego album 5 CD z nagrań Rowickiego – z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR). Album ten został zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne” priorytet „Muzyka”.


Na płytach znalazły się dzieła: Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Andrzeja Panufnika, Grażyny Bacewicz, Anatolija Ladowa, Modesta Musorgskiego, Piotra Czajkowskiego, Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa. Wśród solistów: Artur Rubinstein, Arturo Benedetti-Michelangeli, Wanda Wiłkomirska, Stefania Woytowicz i Kazimierz Pustelak. Album zostanie zaprezentowany na specjalnej konferencji prasowej w Filharmonii Narodowej w Warszawie 26 lutego. Do dystrybucji trafi na początku marca. Poniżej zamieszczamy opis tego niezwykłego wydawnictwa autorstwa Jana Popisa.

„Dzieło fonograficzne Witolda Rowickiego, samo w sobie pozostaje dokonaniem niezwykłym, tak w wymiarze artystycznym, jak sama już liczba dyrygenckich kreacji Mistrza, musi wywoływać wrażenie kolosalne. Ktoś, nie bez racji powiedział, że gdyby się udało wydać na płytach wszystkie nagrania Rowickiego, nasza rodzima dyskografia mogłaby poszczycić się kolekcją porównywalną z legendarną „The Royal Collection” Leonarda Bernsteina.

Dorobek fonograficzny Witolda Rowickiego to ponad sto długogrających płyt zrealizowanych, poza Polskimi Nagraniami, dla takich firm jak Philips, Deutsche Grammophon Gesellschaft, EMI, Eterna. Wiele z nich otrzymało prestiżowe nagrody płytowe. Współpraca Witolda Rowickiego z Polskimi Nagraniami datuje się od wczesnych lat pięćdziesiątych, tuż po powołaniu na stanowisko Dyrektora Artystycznego Państwowej Filharmonii w Warszawie (15.09.1950) z tymczasową siedzibą w Sali „Roma”. W 1951 roku, jako jedne z pierwszych zostają utrwalone orkiestrowe fragmenty z baletu Harnasie oraz w całości Stabat Mater (Muza L 054, reed. PNCD 474 A, 1999) Karola Szymanowskiego. W tym samym czasie zostają nagrane utwory Andrzeja Panufnika (Muzyka staropolska), Mieczysława Karłowicza (Rapsodia litewska), i również Mazur ze „Strasznego dworu” Moniuszki, w niedalekiej już przyszłości „eksportowy” hit Filharmoników Warszawskich podczas zagranicznych tournées. To były początki fonograficznej współpracy Witolda Rowickiego, Filharmonii Narodowej i Muzy (później Polskich Nagrań), które od razu przybrały formę regularnych sesji nagraniowych – najpierw w Sali „Roma”,a po odbudowie gmachu Filharmonii, od 1955 roku już w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w jej doskonałych warunkach akustycznych.

Pięciopłytowy album Witolda Rowickiego jest zaledwie wycinkiem tego, co wybitny dyrygent pozostawił, po trwającej ponad trzydzieści lat, pracy w studiach nagrań. Zasadnicza ich cześć została zrealizowana w rodzimej wytwórni Muza – Polskie Nagrania. Album należy traktować jako dopełnienie tego wszystkiego, co wcześniej znalazło się na kompaktach firmowanych znakiem Muzy. Dopiero wszystkie te publikacje, zestawione na jednej półce, pozwolą uświadomić sobie, jak poważna to kolekcja, w której absolutne pierwszeństwo zajmuje muzyka polska”.
foto (5)